Artık yoga matınızı yere sermenin ve binlerce yıldır dünyanın dört bir yanındaki yoga uygulayıcılarının ilgisini çeken fiziksel ve zihinsel egzersiz kombinasyonunu keşfetmenin zamanı geldi. Aslında yoganın en güzel tarafı, faydalarından yararlanmak için bir yogi veya yogini olmanıza gerek olmaması. Genç veya yaşlı, kilolu veya zayıf olun, yoga zihninizi sakinleştirmeye ve bedeninizi güçlendirmeye yardımcı olur. Yoga terminolojisi, fotoğraflarda gördüğünüz fantastik yoga stüdyoları ve karmaşık hareketler sizi korkutmasın. Yoga herkes içindir!

Egzersiz yolculuğunuzun ilk gününde, yapmanız gereken oldukça basit: Üstünüze uygun giysiler giyin ve ardından sizler için hazırladığımız hareketleri uygulamayı deneyin!

Dağ pozisyonu

Ayaklarınız bitişik ve kollarınız yanınızda olacak şekilde durun. Ayaklarınızı iki yana ayırın ve ayağınızın tamamen yere bastırdığınızdan emin olun. Ardından, bacaklarınızı düzeltin, kuyruk kemiğinizi içeri sokun. Nefes alırken, gövdenizi uzatın ve kollarınızı dışarı doğru uzatın. Kürek kemiklerinizi dışarı doğru çıkarın ve dik durduğunuzdan emin olun.

Bebek pozisyonu

Diz çökün ve yüzüstü yatın. Kollarınızı uzatarak üst bedeninizi ileri ve aşağı doğru uzatırken kalçanızı ayaklarınıza doğru indirin. Karnınız, alnınız mindere değecek şekilde uylukların üzerinde rahat bir şekilde durmalıdır.

Kedi deve pozisyonu

Eller ve dizler yerde, omurga nötr ve karın kasları içeri olacak şekilde başlayın. Büyük bir nefes alın, sonra nefes verirken omurganızı aşağı doğru bükün ve karın kaslarınızı sıkın. Bir sonraki nefeste sırtınızı yukarı doğru kamburlaştırın ve çenenizi göğsünüze doğru çekerek boynunuzu serbest bırakın. Çok hızlı hareket ederek boynunuza herhangi bir baskı uygulamamaya dikkat edin.

Herkesin Uygulayabileceği Yoga Hareketleri

Aşağı bakan köpek pozisyonu

Elleriniz omzunuzun hemen ötesinde, parmaklar ileriyi gösterecek şekilde ellerinizin ve dizlerinizin üzerine gelin. Dizler kalçanızın altında olmalıdır. Kalçalarınızı kaldırın ve vücudunuzla V şeklinde bir pozisyonda durun. Ayaklar kalça genişliğinde açık olmalıdır. Ayaklarınızı yere basamıyorsanız sorun değil (hamstringleriniz çok sıkı olabilir).

Yatar pozisyon

Sırt üstü yatın. Kollarınızı gövdenizin yanına getirin, ancak avuç içlerinizi tavana bakacak şekilde konumlandırın. Yüzünüz dahil tüm vücudunuzu gevşetin. Bu pozda 30 saniye ile beş veya 10 dakika arasında kalın.

Savaşçı pozisyonu

Dağ pozisyonuyla başlayın. Nefes verirken, sol ayağınızı yaklaşık dört adım geriye atın, böylece sağ ayağınız dümdüz bir şekilde sağ dizinizin üzerinde, hamle pozisyonunda olursunuz. Kollarınızı dümdüz yukarı kaldırın ve sol ayağınızı yaklaşık 90 derece çevirin. Sol topuğunuzu sağ topuğunuzla dik olarak hizalayın. Göğsünüzü genişletin ve omuzlarınızı geri çekin, ardından kollarınızı yukarı kaldırırken yere doğru indirin. Nefes almaya devam ederken kalçalarınızın öne doğru dik durduğundan emin olun.

Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.